Την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2023 η δασκάλα της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας κα Άντα Φέγγου μαζί με τους μαθητές της υποδέχτηκαν στην αίθουσα διδασκαλίας τον υπεύθυνο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της Δ’ Δνσης Π.Ε. Αττικής κο Νίκο Στεφανόπουλο και τον κο Γιάννη Αντωνάκη Αντιδήμαρχο Περιβάλλοντος στον Δήμο Αλίμου για να παρουσιάσουν τα οφέλη που προκύπτουν από την ανακύκλωση υλικών σε πολλούς τομείς της ζωής μας.

Έγινε φανερό ότι η ανακύκλωση είναι πλέον μονόδρομος για όλους, μικρούς και μεγάλους.

Το 9ο Δημ Σχολ Αλίμου συμμετέχει ενεργά στο πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού του Δήμου Αλίμου συλλέγοντας καθημερινά από τις τάξεις χρησιμοποιημένα χαρτιά φωτοτυπίας τα οποία αλλιώς θα πήγαιναν στις χωματερές.