9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΙΜΟΥ                                         Άλιμος 22/11/2021

Αγαπητοί γονείς

Το Σχολείο μας τις  ημέρες των εορτών  των Χριστουγέννων  συμμετέχει σε δράσεις που αναδεικνύουν τον εθελοντισμό και την αλληλεγγύη. Στόχος των δράσεων αυτών  είναι   η καλλιέργεια στάσεων των μαθητών  στην  κοινωνική συμμετοχή και τη συνειδητή ανάληψη   πρωτοβουλιών έτσι ώστε  τα παιδιά να «νοιάζονται και να δρουν». Καλλιεργώντας  την κοινωνική ευαισθησία , την  έννοια της προσφοράς και  δημιουργώντας παράλληλα  συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.

Γι αυτό το  το Σχολείο μας συμμετέχει στην προσπάθεια του  Κάνε μια ευχή Ελλάδος.

Είμαστε χαρούμενοι που θα στηρίξουμε την προσπάθεια αυτή αγοράζοντας ένα αστέρι με πολύ μικρή συμμετοχή ( 2 ευρώ ) κάθε παιδί και γράφοντας μια όμορφη ευχή για τα παιδιά που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες και χρειάζονται τη θετική μας ενέργεια! Συμβάλλοντας με αυτό τον τρόπο στην πραγματοποίηση των ευχών για τους μικρούς πρωταθλητές της ζωής! Κάθε αστέρι κρύβει αγάπη και ευχές!!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων