ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Το σχολείο μας στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων θα πραγματοποιήσει δραστηριότητες για το  δίμηνο  Φεβρουαρίου 22 – Μαρτίου 22 ,σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (αρ.πρωτ.94236/ΓΔ4/2021 – ΦΕΚ 3567/Β/4-8-2021, ΦΕΚ 3791/Β/13-08-2021 και τη με αρ. πρωτ. 103235/ΓΔ/24-08-2021).

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων υλοποιούνται στη διάρκεια του Ωρολογίου Προγράμματος και διαχέονται διαθεματικά στα υπόλοιπα μαθήματα.

3ος Θεματικός Άξονας:  «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη»

Τάξη Υποθεματική Τίτλος
Α1 Ανθρώπινα Δικαιώματα « Ελευθερία- Ισότητα – Αποδοχή – Συναίνεση – Πρόληψη – Δικαιοσύνη »
Β1 Εθελοντισμός « Υιοθετώ το παρκάκι της γειτονιάς μου»
Β2 Εθελοντισμός «Υιοθετώ το παρκάκι της γειτονιάς μου
Γ1 Συμπερίληψη- Αλληλοσεβασμός – Διαφορετικότητα «Σταματώ τις διακρίσεις – Αποδέχομαι τον άλλον»
Γ2 Συμπερίληψη- Αλληλοσεβασμός – Διαφορρετικότητα ¨Σταματώ τις διακρίσεις – Αποδέχομαι τον άλλον
Δ1 Ανθρώπινα Δικαιώματα και Συμπερίληψη «Ασφαλής στο Διαδίκτυο είναι δικαίωμά μου»
Ε1 Εθελοντισμός «Διαμεσολάβηση – Σχολικός Εκφοβισμός»
ΣΤ1 Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα «Ας μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις οι άλλοι να κάνουν σε σένα.»

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων