European School Radio

To 9o Δημοτικό Σχολείο Αλίμου και φέτος συμμετέχει στον διαγωνισμό του European School Radio

« Καν το να ακουστεί 2022» με τον τίτλο « Ταξιδεύοντας ……ονειρεύομαι».

Πιο συγκεκριμένα το Γ1’ τμήμα του σχολείου μας με τη δασκάλα τους  κα Γιώτα Μελισσινού, αποφάσισαν να ταξιδέψουν σε μια ονειρική πόλη. Μια πόλη που όλα είναι φανταστικά! Οι άνθρωποι ζουν μια ήρεμη ζωή μακριά από προβλήματα και έγνοιες και τα μικρά παιδιά απολαμβάνουν την κάθε ημέρα τους χαρούμενα! Ζουν δίπλα στη φύση, αναπνέουν καθαρό αέρα και παίζουν όλα μαζί απαλλαγμένα από την φόβο των φυλετικών διακρίσεων.

Όλοι μας θα θέλαμε κάποια στιγμή της ζωής μας να ζούμε σε αυτήν την ιδανική πόλη. Άραγε θα το καταφέρουμε ποτέ; Ίσως εάν το προσπαθήσουμε με πείσμα, σθένος και απίστευτη θέληση, να το καταφέρουμε!

Μέχρι τότε ταξιδέψτε μαζί μας στην ονειρική πόλη μας και αφήστε τα όνειρά σας να πλημμυρίσουν την ψυχή σας!