Το σχολείο μας συμμετείχε σε διαγωνισμό, που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων του 2ου ΓΕΛ Αλίμου υπό την αιγίδα του Δήμου Αλίμου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος.

Το θέμα ήταν η κατασκευή ενός χριστουγεννιάτικου δέντρου από ανακυκλώσιμα υλικά.

Ο ενθουσιασμός των μαθητών μας όταν τους ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός ήταν μεγάλος. Έβαλαν λοιπόν την φαντασία τους και με πολλή χαρά και κέφι έφτιαξαν ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο από ανακυκλώσιμα υλικά.

Το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους ήταν να κερδίσουν το βραβείο του πιο πρωτότυπου δέντρου.

Εκτός όμως από το βραβείο κέρδισαν με τη συμμετοχή τους αξίες με σεβασμό στο περιβάλλον και  στον άνθρωπο.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου και στη δασκάλα των εικαστικών για την καθοδήγηση!!!