Το σχολικό έτος 2022-23 τα τμήματα Γ1 και Γ2 του 9ου Δημοτικού σχολείου Αλίμου, εκπόνησε πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο μέσα από παραμύθια».
Το διαδίκτυο έχει ανοίξει νέους ορίζοντες πληροφόρησης και επικοινωνίας στη ζωή μας, αλλά ταυτόχρονα ελλοχεύουν σε αυτό και σοβαροί κίνδυνοι, ειδικά για τα μικρά παιδιά που το χρησιμοποιούν χωρίς την απαιτούμενη επίβλεψη.
Στο πρόγραμμα αυτό βασικός στόχος είναι τα παιδιά να ενημερωθούν για τους κινδύνους, να μάθουν να προστατεύουν τον εαυτό τους και πως πρέπει να αντιδράσουν αν κάτι ή κάποιος στο διαδίκτυο τα αναστατώσει.

Συμβουλές για γονείς  κάνε κλικ εδώ

7 Συμβουλές για την ασφάλεια στο διαδίκτυο  (ακούγονται οι μαθητές της Γ τάξης)   κάνε κλικ εδώ

“Δεν περνώ πολύ χρόνο στην οθόνη”

Οι μαθητές της Γ τάξης του 9ου Δημοτικού Αλίμου προτείνουν και εικονογραφούν κανόνες κατά της υπερβολικής ενασχόλησης με το διαδίκτυο

κάνε κλικ εδώ

“Διασκεδάζω και off-line”

Οι μαθητές της Γ τάξης του 9ου Δημοτικού Αλίμου προτείνουν και εικονογραφούν δραστηριότητες χωρίς οθόνη.

κάνε κλικ εδώ