ΥΓΙΕΙΝΟ ΠΡΩΙΝΟ

Στο πλαίσιο της ενότητας «ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ» και την υποενότητα «ΥΓΕΙΑ – ΔΙΑΤΡΟΦΗ» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, η Α’ τάξη του σχολείου μας διοργάνωσε δράση με θέμα «Υγιεινό Πρωινό». Οι μαθητές μαζί με τις δασκάλες τους προετοίμασαν και απόλαυσαν ένα υγιεινό πρωινό με γάλα, γιαούρτι, μέλι, βρώμη, ψωμί, αυγά, τυρί, γαλοπούλα, φρούτα και λαχανικά.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν συνδυασμούς τροφών και να γευτούν το πιάτο που ετοίμασαν.

Σκοπός της δράσης ήταν να ανακαλύψουν και να μάθουν με βιωματικό τρόπο τι σημαίνει «υγιεινό πρωινό» και ότι αυτό αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα γεύματα της ημέρας. Έτσι, θα κάνουν σωστότερες επιλογές στη διατροφή τους με αποτέλεσμα να παραμένουν και τα δόντια υγιή.

Τα πρωτάκια μας συνειδητοποίησαν ότι η απόκτηση υγιεινών συνηθειών αποτελεί την βάση για μια καλή ζωή!